ВИДЕОГАЛЕРЕЯ

067-445-1738

063-079-8016

Правильний вдих і видих лікує різні захворювання

Без подиху немає життя, дихати - значить жити. Відомо, що можна прожити якийсь час без їжі, сутужніше - без води, але всього лише кілька хвилин - без повітря.

І важливо, що з подихом пов'язане не тільки саме життя, але і його тривалість, і здоров'я, і навіть краса. Погодьтеся, що сопіння, пихтіння, задишка, нічний храп навряд чи прикрашають кого-небудь, та й пов'язані, як правило, з різними захворюваннями (застудою, гайморитом, астмою, ожирінням та ін.). Добре, коли в нас подих безшумний, легкий, естетичний. Адже щира краса - це завжди й доцільність.

Як же нам варто дихати й що значить дихати "правильно"?

З дитинства нас вчать: "Глибокий вдих і повільний видих!" Пам’ятаєте уроки фізкультури, виробничу гімнастику?

Але чи завжди треба дихати глибоко? А може краще - поверхнево? Дихати "грудьми" (до речі, багато хто знаходять це дуже жіночним!) або "животом" (що вважається "чоловічим" подихом)? Нарешті: дихати ротом або носом? Ну, вже отут-то ми всі хором заявимо, що дихати ротом шкідливо. Адже ми відмінно знаємо, що багато заразних захворювань своїм поширенням зобов'язані саме цій дурній звичці, так само як і застуди, і будь-які катаральні стани.

Діти, яким дозволяють дихати ротом, виростають слабким і підданими хронічним захворюванням.

Подих носом - основний принцип будь-якої дихальної системи.

Що для нас переважніше: поверхневий або глибокий подих?

Багато хто віддають перевагу першому й посилаються, зокрема, на метод вольової ліквідації глибокого подиху (ВЛГП) Бутейко.

Відомо, що за допомогою подиху можна викликати зміни в крові концентрації вуглекислого газу (CO2) і кисню (O2), а це є регулятором цілого ряду фізіологічних функцій у нашому організмі. Зокрема, ми можемо домогтися зниження або підвищення тонусу судин головного мозку (без ліків).

Під час глибокого подиху CO2 надмірно виділяється з організму, і для того щоб у клітинах не порушився баланс необхідних речовин, включаються рефлекси, які знижують концентрацію кисню. У результаті звужуються судини мозку, серця, кишечнику.

Згадаєте візити до лікаря, коли "прослуховуючи" Вас, лікар говорить:

"Дихайте глибше! Ще, ще!.." А у Вас уже кружляється голова, не впасти б!.. Бував такий стан?

Метод ВЛГП сприяє підвищенню концентрації в крові CO2 і більше активному переходу O2 із крові в тканині. І це виявляється корисним при лікуванні цілого ряду захворювань.

Однак чи корисно нам постійно поверхово дихати, що називається, "на кінчику носа"? На жаль ні!

По-перше, систематичне підвищення концентрації вуглекислого газу приводить до так називаного "закисленню" організму (у тканинах він утримується у вигляді вугільної кислоти) і розвитку різного ступеня ацидозів - порушення обміну речовин, пов'язані з надлишковим змістом кислот у крові й тканинах організму. І слідом обумовлені цим неприємності: головний біль, зниження працездатності та ін.

По-друге, при поверхневому подиху ми не повністю задіємо органи дихальної системи, а це, звичайно, неприпустимо (адже відомо: "що не рухається, то відмирає").

Згадаємо, що відповідно до задіяних в процесі подиху органами розрізняють три основних види подиху: "верхнє" (ключичне), "середнє" (діафрагмальне) і "нижнє" (черевне).

Оптимальним є сполучення всіх трьох видів подиху.

Саме таке сполучення тренує всю нашу дихальну систему, надаючи руху всім частинам дихального апарата й здійснюючи повну вентиляцію й очищення наших легенів. А крім того, при цьому ще відбувається й масаж органів черевної порожнини, що, безумовно, дуже коштовно для роботи нашої системи травлення.

Багато відомих дихальних систем, у тому числі й ВЛГП або, наприклад, парадоксальна дихальна гімнастика по Стрельніковой (короткі, різкі вдихи носом і вільні, без напруги видихи ротом у сполученні з комплексом спеціальних вправ), корисно застосовувати тільки як лікувальний засіб.

Всі гарні сторони "верхнього" подиху, "середнього" і "нижнього" з'єднують в собі повний подих йогів.

Коротка техніка повного подиху полягає в наступному:

Стоячи або сидячи (голова, шия, хребет - на одній лінії), робимо видих до кінця, потім зусиллям діафрагми вниз максимально висуваємо вперед живіт, повільно вдихаючи й заповнюючи деякою порцією повітря нижню частину легенів. Не відпускаючи живота, продовжуємо вдих, розсовуємо ребра й піднімаємо нагору ключицю, наповнюючи повітрям легені. Але щоб повітря проникнуло в кожну клітинку легенів, затримаємо подих (у самому кінці вдиху), максимально втягуючи живіт. Діафрагма при цьому піднімається нагору. Кілька секунд - і робимо повільний видих.

Освоювати повний подих можна по елементах (повірте, зусилля стократ окупаються!).

Що ж стосується глибини подиху, то все залежить від обставин.

Погодьтеся, що навряд чи кому-небудь із нас захочеться дихати глибоко в прокурених приміщеннях. Швидше за все, ми інстинктивно й зовсім правильно перейдемо на самий поверхневий подих, на який здатні.

Але, звичайно, виявившись на природі, ми з величезним задоволенням глибоко вдихнемо аромат квітів і трав або подих моря.

До речі, повний подих зовсім не припускає максимального наповнення повітрям легенів при кожному вдиху. Можна вдихати різні порції повітря, але розподіляти їх по всьому обсязі легенів.

Однак кілька разів у день у зручне для себе час і обов'язково в провітреному приміщенні (а ще краще на свіжому повітрі) корисно зробити кілька глибоких повних вдихів. Особливо це ефективно для профілактики захворювань, наприклад, якщо є ризик застуди.

Пам'ятайте, що подих не тільки є самою необхідною умовою нашого життя, але й може стати відмінним засобом оздоровлення нашого організму.

А чи тільки кисень збагачує наш організм при подиху?

Східна медицина думає, що, крім кисню, азоту й інших газів, повітря містить якусь життєву енергію, яка називається санскритським словом "прана". Найбільше прани містять місця, розташовані поблизу води, яка швидко біжить, найменше - густонаселені пункти, де так називана енергетика юрби знищує прану. Як кисень необхідний у процесі кровообігу, так і прана - для нормальної роботи нервової системи.

Згубна дія енергетики юрби, напевно, знайома кожному: у набитому до відмови транспорті, у черзі (навіть на вулиці, здавалося б - на свіжому повітрі!), у певній компанії, коли здається, що ще п'ять хвилин і можна знепритомніти. І справа тут не тільки (або не стільки) у духоті, недоліку кисню або фізичній напрузі. Відсутня прана, необхідна для підтримки нормального функціонування нашої нервової системи. Чи не правда, як міняється настрій і самопочуття, коли виявляєшся наодинці із природою, у лісі або в полі, у моря або в горах?

Пам’ятаєте в Марини Цвітаєвої:
"...дерева, до Вас іду врятуватися
від ревіння ринкового!
Вашими вимахами вгору
Як серце видишано!"

Ради валеолога (Галина Лазарєва)

1. Побороти хвилювання на початку публічного виступу (або відповідальної розмови) прекрасно допомагає глибокий вдих із затримкою подиху.

Цей же простий прийом погасить і небажані емоції в самий кульмінаційний момент гарячої суперечки.

2. Східна мудрість говорить: "Навчіться управляти своїм подихом. Коли подих під контролем, серце перебуває в спокої".

3. Не упускайте ні найменшої можливості потренувати свій дихальний апарат (особливо, коли Ви за містом, у лісі, у моря...).

4. І якщо Ви любите співати, робіть це частіше!ФОТОГАЛЕРЕЯ

ПАРТНЕРЫ

Клубная форма